• Podle studií v Japonsku a Loughborough by měla „kávová zdřímnutí“ zlepšovat paměť
  • Neboť se káva váže na receptory, které jsou normálně vyplněny látkou zvanou “adenosin“, která se bězně používá například v lékařství na přerušení záchvatových arytmií
  • Adenosin způsobuje unavenost a zpomaluje činnost nervové soustavy
  • Spánek přirozeně čistí mozek od molekul adenosinu
  • Kofeinu začíná účinkovat po 20 minutách, takže krátké zdřímnutí bezprostředně po vypití kávy může pomoci lidem udržet se ve střehu

Káva a spánek jsou prvnímadc6b76afdfbc7cde7b15b5be24f7641i věci, které vyvstanou na mysli většiny lidí při těžkých pondělních ránech. Nyní si však unavení pracovníci nemusejí vybírat mezi těmito dvěmi, na první pohled opačnými, záležitostmi. Ve skutečnosti by vás vypití šálku kávy 20 minut (nebo méně) před probuzením mohlo udržet ve větší pozornosti. Takzvaným „kávovým zdřímnutím“ vědci říkají, že šálek kávy před rychlým spánkem zvyšuje vliv kofeinu na lidský mozek.

A jak takové „kávové zdřímnutí“ vlastně funguje?
Když pijete kávu, kofein se vstřebává v tenkém střevě a přechází do krevního oběhu. Odtud pokračuje do mozku, kde se naváže do receptorů, které jsou normálně vyplněny podobně tvarovanými molekulami – zvané „adenosin“, což je látka, která způsobuje přirozenou unavenost. Jakmile se látka naváže na příslušné receptory, způsobuje ospalost celkovým zpomalením činnosti nervových buněk. Ale jestliže se do receptorů naváže kofein, činnost nervových buněk se zrychlí.

Celý proces od vypití kávy až do zpozorování jejich účinků trvá kolem 20 minut. Původní myšlenkou za tzv. „kávových zdřímnutím“ je skutečnost, že spánek přirozeně eliminuje adenosin v mozku. To znamená, že krátké zdřímnutí sníží hladinu adenosinu právě včas pro čerstvý příliv koDo-You-Make-This-Mistake-When-Brewing-Coffee-ftrfeinu.

Vědci zatím nepozorovali tuto skutečnost na „běžných uživatelích“ kávy, ale provedli mezitím řadu studií ve Velké Británii a Japonsku, aby viděli její účinek. Například vědci na univerzitě v Loughborough zjistili, že když si unavení účastníci studie dopřáli 15ti minutové „kávové zdřímnutí“, povedlo se jim následně na trenažéru docílit méně chyb, a to i v případě, že měli problémy s usínáním.

Samostatná studie zjistila, že „kávové zdřímnutí“ může pomoci lidem přežít delší období bez řádného spánku. V jednom experimentu si dopřála skupina 24 mladých mužů jen krátké „kávové zdřímnutí“ během celých 24 hodin. Polovina, která dostala skutečný šálek kávy předvedla lepší výsledky v testech než druhá polovina, která před zdřímnutím dostala pouze náhražku kávy.

 

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.