I v našich končinách začíná být v poslední době oblíbené italské espresso a spousta domácností opouští oblíbené české způsoby přípravy kávy – rozpustná káva a turecká káva (ačkoli tolik oblíbený „turek“, jak si ho doma dodnes lidé připravují nemá s pravou tureckou kávou nic společného).
Vlivem tohoto trendu si pořizujeme domácí kávovary, ať už se jedná o kávovary pákové, automatické nebo kávovary na kapsle. Pro přípravu dobrého espressa nám totiž varná konvice, hrnek a lžička stačit nebudou.
Když už si ale domů pořídíme stroj na espresso (a často se opravdu nejedná o levnou záležitost), měli bychom si uvědomit, že kávovary také potřebují svoji péči – čištění. Zde platí jednoduchá přímá úměra – čím lépe se o kávovary staráme, tím déle nám budou spolehlivě připravovat dobré espresso.
Vzpomínám na slova obchodní zástupkyně jedné velmi prestižní značky kávovarů, která mi kdysi řekla, že pít kávu z neudržovaných a pravidelně nečištěných kávovarů považuje za stejné, jako by si jídlo servírovala stále na stejný talíř aniž by ho průběžně umývala. A na tom něco je.
Co je potřeba čistit?
VODNÍ KÁMEN
Všechny kávovary je potřeba chránit před vodním kamenem. Většinou máme na výběr, jestli používáme filtr na vodu – a při pravidelné výměně pak odpadá čištění kávovarů od vodního kamene – pokud filtr nepoužíváme je potřeba provádět dekalcifikaci – odvápňování. Jak často je potřeba kávovary odvápňovat? To je velmi individuální, záleží na tvrdosti vody a také na počtu průměrně připravených káv. Některé kávovary už samy upozorní, že by potřebovaly odvápnit. U některých je dokonce přiložen pásek pro měření tvrdosti vody – naměřené pH pak uložíte do paměti stroje, který ps hodnotami počítá a přesně si řekne, co potřebuje.
KÁVA
Připravovaná káva vytéká z kávové výpusti a předtím ještě prochází kávovými cestami – tyto jsou dost úzké a je potřeba je udržovat v čistotě. Káva jako taková je vlastně tuková emulze, a tak zůstávají kávové cesty mastné. Na takové čištění existují speciální tablety, s kterými si kávovary poradí stejně jako s kávou – „předspaří“ je a protáhnou cestami, které se tak dokonale vyčistí.
MLÉKO
Nejen kávovary, které mají tzv. kapučinátory, ale i kávovary s jednoduchou parní tryskou pro šlehání mléka vás budou zlobit, pokud nebudete trysky a kapučinátory pečlivě čistit. Zaschlé mléko opravdu není nic lahodného a rozhodně ani zdravého – je potřeba si uvědomit, že mléko, ze kterého si chcete připravit chutné cappuccino se nakonec připravuje v místě, kde mohou být zbytky mléka z minulých dní – to není moc pěkná představa. Proto je důležité po každé přípravě trysku/kapučinátor propláchnout a pravidelně je čistit i speciálním roztokem, který dokáže odstranit i zbytky zaschlého mléka z míst, kam se nedostaneme.
Můžete mít doma kvalitní drahý stroj a kupovat vaši oblíbenou kávu, pokud ale nebudete kávovar opečovávat a káva při přípravě na poslední chvíli proteče nečištěnými cestami, znehodnotí to její chuť. Stejný vliv má i voda – i když nalijete do nádržky čerstvou vodu, její chuť může ovlivnit její cesta ke kávě.