Ještě v průběhu letošního roku by se měla v poslanecké sněmovně začít místo té obyčejné prodávat v místních bufetech fair trade káva. Tedy ta, na jejíž sklizni nebo zpracování se například nepodílely děti a podmínky prodeje byly „fér“.
Poslanecká sněmovna nápad zatím neschválila, ale úředníci už o změně jednají. V bufetu horní komory parlamentu České republiky se totiž už nyní prodávají místo běžných baget ty v biokvalitě. Je tedy pravděpodobné, že projde i změna kávy. Poslanci si sice za kávu připlatí, neboť stojí o něco více než běžná káva, podpoří tím však férový obchod a zlepší život prodejcům v zaostalých zemích Afriky nebo Indie.
České úřady zatím fair trade výrobky příliš nepodporují. V západní Evropě přitom mají podobnou váhu jako v současné době velmi moderní a diskutované biovýrobky. Především pak v zemích Beneluxu, v Británii, Švýcarsku či v Rakousku.
Od roku 2000 servírují výhradně férovou kávu a čaj v europarlamentu.
A co je vlastně fair trade? Je to obchodní značka říkající, že zboží pochází od výrobců a pěstitelů ze zemí Třetí světa a také že splňuje určité, poměrně přísné, podmínky. Například že se na výrobě nepodílely děti nebo byly dodrženy ekologické zásady.
Férové cukrovinky, kávu nebo čaj můžete koupit například v brněnském obchůdku NaZemi, který sídlí v Pekařské ulici. Fair trade kávu také nabízí obchody jako Marks&Spencer nebo maloobchodní síť Tesca.