Káva bez kofeinu. Pojem, který zná jistě každý milovník kávy, ale i ten, kdo si dopřává kávu pouze vyjímečně.
V dnešní době je pojem káva běžně spojován s pojmem kofein a mnoho lidí si bez ní nedokáže představit začátek dne. Je známo, že kofein funguje jako skvělé povzbuzovadlo. Mnohdy však v životě nastávají situace, kdy bychom si lahodně vonící espresso rádi dopřáli, ale z nějakého důvodu nemůžeme.
Pro tyto případy je na trhu nabízena káva bez kofeinu – decaf, jejíž původ je chápan především jako chemická úprava (tzv.dekofeinizace) kávových zrn vhodných jak pro kávovary, tak třeba jako káva instantní. Ne každý však ví, že je lidem od nedávna známa i přírodní bezkofeinová káva.
V roce 1983 učinil francouzský botanik a genetik André Charrier v Africkém Kamerunu významný objev nového druhu kávovníku Charrier – Coffea Charrieriana. Tento kávovník je jediným bezkofeinovým kávovníkem ze střední Afriky a byl vědecky popsán v roce 2008, kdy došlo ke všem potřebným studiím nutných k jeho uznání jako dosud nepopsaného druhu.
S tímto objevem samozřejmě vyvstává i otázka, zda není zbytečné pěstovat kávovník Charrier, když lze z „běžné“ kávy kofein jednoduše odstranit tak, jak tomu bylo i do současnosti.
Obsah kofeinu (běžně 0,1 – 0,3%), který i po dekofeinzaci káva obsahuje, mluví za vše. I přesto, že dnes existuje několik metod jak z kávy kofein odstranit, káva nikdy není zcela čistá tak, jako přírodní káva z kávovníku Charrier.
A tím nejdůležitým prvkem, který stanovuje významnost tohoto objevu, je zachování plné chuti kávy.
Je tedy pravděpodobné, že se Charrier v budoucnu stane významým prvkem pro šlechtění nejrůznějších druhů kávovníků, které v sobě nebudou obsahovat kofein, a zároveň tak bude, podobně jako kávovar, nedílnou součástí výbavy každého, kdo si dopřeje šálek kvalitní bezkofeinové kávy, a to třeba i před spaním.