Spousta žen se v těhotenství musí zříkat spousty svých neřestí a zvyků. Patří mezi ně pití alkoholu, kouření a pohybování se v zakouřených místnostech, povozování adrenalinových a pro plod nebezpečných sportů a v neposlední řadě také konzumace kávy ajiných nápojů, obsahujících kofein. Málokdo však ví, že v některých zvycích se nemusí omezovat ani v těhotenství, aniž by to dítěti nějakým způsobem ublížilo. Mezi ně patří pítí kávy.
V roce 1990 vědci v německu prováděli výzkum, aby zjistil, jestli má kofein nějaký vliv na plodnost žen. Bylo do něj zařazeno téměř čtyři tisíce žen, některé měly děti, jiné nemohly otěhotnět. Výzkum zjišťoval, kolik kávy, čaje a jiných nápojů, obsahujících kofein, ženy pravidelně přijímaly. Při tomto šetření se neprojevily vůbec žádné souvislosti mezi kofeinem a neplodností.
Jediný problém, který reálně existuje je ten, že kofein prochází placentou a po porodu je také obsažen v mateřském mléce. Proto je doporučeno pít kávu i čaj s mírou. V době kojení by neměla denní dávka být více jak 300mg kofeinu, což znamená asi dva nebo tři šálky kávy. Při předávkování kofeinem nebo při vysokém přijmu kofeinu po delší dobu, může dojít ke kofeinismu, který se projevuje nervozitou, bušením srdce, zvýšenou teplotou a také nespavostí.
Konzumaci kávy, je-li v normální míře, není nutné u zdravé ženy nijak omezovat, denní dávka by však skutečně neměla být překračována. U těhotných žen by mohlo dojít k snížení růstu plodu a u žen kojících může dojít k podrážděnosti a nespavosti dítěte. Navíc kofein snižuje obsah železav mateřském mléce, které je pro vývoj dítěte nezbytné.
Pokud je u vás tedy zvykem, že si ráno nedovedete představit bez šálku kávy a novin, nemusíte se nutně omezovat. Š8lků kávy by ale skutečně nemělo být více než dva, maximálně tři denně. Jestli však máte potřebu pít šálků kávy denně více, doporučuje se káva bez kofeinu.