Ve Spojených státech zkoumali odborníci osmdesát tisíc žen. Všímali si, kolik ženy denně vypíjí kávy, jestli je s kofeinem nebo bez kofeinu, kolik vypijí čaje a jaké je tedy celkové množství kofeinu přijatého do těla. Jedná se o první ucelený výzkum, neboť některé předchozí studie si v tomto dost protiřečily.
Finové třeba tvrdilli, že čtyřicet a více článků kávy denně zvyšuje riziko revmatické artritidy hned dvakrát. Jiná studie pak ukázala, že pití čaje vznik tohoto kloubního onemocnění snižuje.
Doktorka Elizabeth W. Karlsonová z amerického výzkumného institutu však přišla k závěru, že čaj ani káva nemají na toto onemocnění kloubů žádný vliv. Její studie se opírá o výzkum stravovacích návyka několika desítek tisíc žen. Data byla sbírána v průběhu téměř dvaceti let, a to v letech 190 až 1998. Mezi vzorkem zkoumaných žen bylo téměř pět set postiženo revmatoidní artritidou. Vliv kávy na toto onemocnění nebyl v žádném z případů prokázán, silný vliv však má kouření. Silní kuřáci onemocněli revmatoidní artritidou několikrát častěji než úplní nekuřáci.
Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, při němž vlastní imunitní systém napadá povrchovou tkáň kloubů a poškozuje ji. Dosud není zcela vyjasněno, proč tato choroba vzniká, je však zřejmé, že na ni má vliv kouření, nadváha, genetické faktory a věk, káva nikoliv.