Letošní léto 2021 pro nás přichystalo mnoho nepříjemných překvapení v oblasti businessu s kávou.
Už 20. července začaly růst ceny kávových zrn především díky katastrofálnímu suchu, které postihlo největšího producenta kávy na světě – Brazílii. Aktuální sucho v Brazílii bylo jedno z největších za posledních 100 let. Došlo proto k obrovskému propadu produkce kávy, největšímu za posledních 20 let.
V Brazílii se nejčastěji pěstuje odrůda Arabica, která patří mezi nejoblíbenější, a cena těchto zrn v červnu dosáhla pětiletého maxima. Kontrakty navázané na Arabicu na newyorské burze za poslední 3 měsíce vzrostly o 18 %. Druhá rozšířená odrůda Robusta obchodovaná na londýnské burze za poslední 3 měsíce vzrostla o více než 30 %. To jsou nejvyšší kurzy za poslední dva roky.
Produkce kávy v Brazílii má svá specifika. Rok dobré úrody bývá následován slabším rokem. Minulý rok byla sklizeň rekordní, a proto se letos počítalo se sklizní slabší. Výsledky však výrazně překonaly ty nejpesimističtější odhady. Za normálních okolností sklizeň trvá 3 měsíce, ale letos na ni stačil měsíc.
Potíže nejsou jen v Brazílii, ale také v Kolumbii a Vietnamu.
Aby toho nebylo málo, s potížemi se potýkají i ostatní producenti kávy. Zpoždění přepravy dodávek kávy z přístavu v Kolumbii kvůli vládním protestům a ve Vietnamu podstatně vyšší náklady na dopravu v důsledku pandemie Covidu.
29. července v Brazílii sucho vystřídal na některých místech sníh a vytvořily se teplotní pruhy se studeným vzduchem, které postupovaly směrem k zemědělským oblastem pěstujícím kávu, cukrovou třtinu a citrusové plody. Masy polárního vzduchu začaly posilovat a ve většině zemědělských oblastí se začalo ještě více ochlazovat. Brazilské zprávy začaly ukazovat děti, které si hrají na sněhu a postupně i zemědělské oblasti pokryté sněhem. Studená fronta se přesunula nad Sao Paulo a přinesla mrazivé teploty. Extrémní počasí vyvolalo na globálních trzích další výrazné nárůsty cen kávy. Arabica se dotkla téměř 7letého maxima.
Předběžné odhady brazilské vlády naznačily, že jen mrazy postihly až 200 tisíc hektarů kávových plantáží, což je asi 11 % celkové plochy Arabicy v zemi.
Kávovníky jsou extrémně citlivé na mráz, který může způsobit vážné škody a dokonce stromy úplně zabít. Některé farmy budou potřebovat znovu vysadit nové stromy a obnovení plantáží bude trvat přibližně 3 roky. Je to vůbec poprvé, co od roku 1994 země zažila takovou klimatickou událost.
Letošní slabá produkce byla již většinou sklizena, ale dobrá produkce v příštím roce byla považována za důležitou při vyvažování globální nabídky.
Po těchto událostech kontrakty na kávu Arabica vzrostly o 35 %, což se musí časem odrazit i na koncových cenách. Za posledních 12 měsíců byl přitom zaznamenán prudký nárůst i nákladů na dopravu z důvodu pandemie.
České spotřebitele bude ale nejvíce zajímat, jestli káva zdraží v obchodech a kavárnách. K tomu zřejmě dojde, ale ne hned. Je potřeba počítat s určitým zpožděním. Velké firmy a obchodníci s kávou nakupují kávová zrna na základě kontraktů, které se sjednávají nejčastěji na 3-9 měsíců dopředu. Vzhledem k tomu, že v roce 2020 se vlivem lockdown snížila spotřeba kávy, předpokládá se, že kávový trh má jistou rezervu ve skladových zásobách. Po vyčerpání těchto zásob a doběhnutím uzavřených kontraktů lze očekávat růst ceny. Nejvíce zřejmě podraží balená kávová zrna kvůli růstu suroviny. U instantní kávy by se cenový růst měl projevit pouze okrajově, protože do ceny těchto produktů vstupují spíše výrobní náklady než cena suroviny. V restauracích a kavárnách by ale cena kávy pro konečného spotřebitele neměla růst příliš výrazně vzhledem k silnému konkurenčnímu prostředí a prostoru pro vstřebání cenového šoku do marže.