Legend o vzniku kávy je několik. Jedna z nich pochází z Etiopie. Dle této legendy je káva pojmenována podle etiopské provincie Kaffa, kde dodnes rostou kávovníky divoce a poskytují skvělá zrna s typickým vínovým aroma a bohatou chutí. V dnešní době je Etiopie nejvýznamnější africkou zemá na kávovém trhu a je taky největší vývozce arabiky. Etiopské kávy díky své nezaměnitelné chuti patří mezi nejlahodnejší kávy na světě.
V Etiopii rostou kávovníky v hájích i osamoceně, na malých rodiných farmách i na velkých plantážích, rostou planě i kultivovaně. Nejvíce Etiopané vyváží kávu arabika, kterou sbírají z divoce rostoucích kávovníků v oblastech Djimmah, Sidamo, Lekemti a Salo.
Kávovníky zde rostou planě v hájích i jako solitéry, na malých rodinných farmách a samozřejmě na velkých plantážích. Etiopská Mokka má kořenité, výrazné aroma a silnou čokoládovou plnost. Harar Longberry má znamenité aroma a lehkou příchuť černého rybízu. Etiopie produkuje především kávu arabika z divoce rostoucích kávovníků, zejména v provinciích Djimmah, Sidamo, Lekemti a Salo.
Kávová zrna zpracovávají oběma metodami, tedy mokrou i suchou. Suchou metodu volí především malí producenti a pěstitelé. Spočívá v tom, že se kávové plody proplaví, aby se zbavila nečistot a pak se suší až čtrnáct dní na slunci. Potom se vyloupají, vytřídí a jsou připravena na prodej. Tato zrna jsou však často nižší kvality a používají se tedy převážně k zásobení místního trhu. Vlhká metoda se využívá v průmyslové výrobě. Plody se properou a poté se ve speciálním stroji zbaví dužnaté slupky a dalších zbytků. Dále se zrna suší a zbavují posledních nečistoto snižujících kvalitu. Podle kvality se pak káva třídí na hard, soft a mild. Káva s označením „mild“ má nejvyšší kvalitu vývozní kávy.