Káva se dotkla srdce nejednoho umělce. Jedním z největších konzumentů byl Honoré de Balzac (1799-1850). Káva pro něj byla nepostradatelným motorem jeho myšlenek. Ve dnech intenzivní literární činnosti údajně vypil až 60 šálků denně, což za celý jeho život dělalo asi 50 000 šálků kávy. „Protože jen káva mu je černým olejem, který vždy dokáže rozhýbat ten fantastický pracovní stroj, a proto pro Balzaca, kterému je práce vším, je důležitější nežli jídlo, spánek a jakýkoliv jiný požitek“. Těmito slovy popisuje Stefan Zweig v bibliografickém románu Balzac závislost velikána francouzské literatury na kávě. Kávu najdeme ve všech oblastech umění, a to nejen jako „pohonnou hmotu“ myšlenek umělců.
Například ve známém dramatu bratří Mrštíků je káva klíčovým prvkem celého děje. Pravě kávou, vylepšenou o jed na krysy, se Maryša rozhodne vyřešit své rodinné problémy jednou provždy.
Jinak se ke kávě postavil hudební skladatel Johann Sebastian Bach. Ten složil Kávovou sonátu, aby vyjídřil své sympatie německým ženám, jenž se cítily osamělé. Proč? Jejich manželé v té době trávili mnoho času v kavárnách. V normalizačních letech vznikl hit Karla Gotta Kávu si osladím, Dylanovu píseň One More Cup of Coffee geniálně přiblížil českému publiku Robert Křesťan jako Ještě jedno kafe bych si dal.
Francouzský filozof Volaire vypil denně asi 50 šálků kávy. Když ho lékaři varovali, že káva je pomalu působící jed, odvětil jim, že tento jed ho zabíjí již 80 let.
Vliv kávy se promítl i ve výtvarném umění. Jeden ze zakladatelů impressionismu Edouard Manet namaloval obraz V kavárně, budovy i interiéry mnoha kaváren jsou dílem významných architektů a designerů. Design kávových šálků a kávového nádobí by mohl být samostatným studijním oborem.
Většina umělců se dodnes schází v kavárnách, v těchto místech také vznikla mnoha umělecká seskupení, proudy a generace. V kavárnách také vznikají mnohá umělecká díla a literární výtvory, ze současnosti je to například světoznámá kniha Harry Potter od J.K. Rowling, která vydělala na této knize miliony dolarů. Treduje se, že začátek prvního dílu této knihy autorku napadl v kavárně a napsala si jej na kus ubrousku.